O nas

Bydgoska Grupa Literacka Neon jest niezależną, nigdzie niezarejestrowaną grupą literacką, założoną w 2011 roku przez Martę Fortowską. Jej głównym celem jest pokazanie, że młodzi chcą i potrafią jeszcze pisać


WYDAWANIE NEONA

Jednym z najważniejszych działań Grupy Literackiej Neon jest wydawanie Miesięcznika Literackiego Neon - ostatnio z racji zmiany regularności jego wydawania - Zeszytu Literackiego Neon. 


Wszystkie dotychczasowe numery Miesięcznika Literackiego Neon
 
W Neonie publikowane są prace członków grupy, ale i innych osób, chcących w nim publikować. Stałym elementem czasopisma jest też przypominanie w każdym numerze sylwetki wybranego, "zapomnianego" poety.Więcej informacji o członkach znajdziesz tutaj .

INNE DZIAŁANIA

Grupa Literacka Neon podejmuje też inne działania propagujące literaturę.

Jednym z nich jest akcja pod nazwą "Poezja na bruku". W ramach niej Grupa Neon wyrusza na ulice swojego miasta, by wraz z kamerą oraz wybranym wierszem zachęcać przechodniów do poświęcenia chwili na zinterpretowanie danego utworu. Nagrany materiał publikowany jest na kanale youtube.

Poza tym Grupa Neon prowadzi dodatkowego bloga, gdzie publikuje recenzje ostatnio przeczytanych książek. 

W roku 2012 Grupa NEON ogłosiła I Ogólnopolski Konkurs Literacki „NEOpoeticoN”, na który wpłynęło około dwustu zgłoszeń z całego kraju.

22 kwietnia 2013 roku miał miejsce pierwszy, w pełni oficjalny wieczorek literacki Grupy Literackiej Neon w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy (swoją drogą wydawał się jak najbardziej udany ;) ).

Natomiast w czerwcu 2013 roku Grupa Neon zorganizowała w Bydgoszczy Piknik Literacki, będący połączeniem wystawy i spotkania, na którym każdy kto chciał, prezentował swoją twórczośc.

Więcej o Pikniku Literackim

We wrześniu 2013 Grupa Neona wróciła do wydawania Zeszytu Literackiego Neon. Piecze nad nim objęła nowa redaktor naczelna - Joanna Kloska.

Rok 2013 zakończył się dla Grupy kolejnym wieczorkiem. Na swój sposób szczególnym, bowiem oprócz członków Grupy Neon zaprezentowały się na nim też zaproszone dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy. Spotkanie miało miejsce w Galerii Wspólnej dzięki gościnności Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.


Zdjęcia z wieczorku w Galerii Wspólnej