września 08, 2012

Zabawy Toporem z Sublokatorem w ramach Festiwalu Adaptacje

7 września 2012 wystąpił w bydgoskiej Bibliotece WiMBP w ramach festiwalu Adaptacje krakowski zespół Sublokator. Zaprezentował piosenki Rolanda Topora.Od początku koncertu, który zaczął się ze słusznym małym poślizgiem (czekanie na spóźnialskich, a potem "zebranie się w kupę") czuć było, że zespół planuje nie dać zasnąć publiczności, czy też pogrążyć się w rozczulającej zadumie. Był to koncert kameralny, żywiołowy i zapadający w pamięć.

- Nasz romans z Toporem zaczął się koło 4 lat temu w ramach obchodów 70 rocznicy jego urodzin - opowiadał Marcin Rusek, wokalista i gitarzysta.

Twórczoć Rolanda Topora, która nie jest szczegolnie znana - mianowicie piosenki, najbardziej  zainteresowała zespół Sublokator. Pomysł ograniczać się miał początkowo do jednego występu. Z czasem okazało się, że warto go rozwinąć, poszerzyć repertuar i ruszyć w trasę w Polskę. Dzięki temu, bydgoska publiczność usłyszała zestaw 10 piosenek Rolanda Topora, wykonywanych zarówno w języku polskim, jak i  ojczystym języku pisarza - francuskim.

Po wyczerpaniu piosenek autorstwa Rolanda Topora, muzycy zaprezentowali jeszcze kilka swoich utworów, zarzekając się, że lubią długo grać, najlepiej do 2 w nocy. Chwilę później, ciekawe czy nie bez związku, można było usłyszeć między innym utwór zatytułowany 1:59.

Na sam koniec Sublokator zaprezentował bardzo udany cover piosenki Nicka Cave`a "Do you love me". Było to idealne i niesamowicie udane zakończenie wieczoru. Szkoda, że publiczność zgromadzona w bibliotece nie zdawała sobie sprawy, że ten cover nie jest wcale już spodziewanym bisem. Wtedy zapewne odważniej domagałaby się powrotu muzyków na scenę i mogła by usłyszeć jeszcze jeden cover, podejrzewam, że zagrany równie dobrze.

Sublokator powstał pod koniec 1997 roku, jest zespołem z Krakowa, grającym mieszankę alternatywy, post punka i jazzu. skład zespołu przedstawia się następująco:
Marcin Rusek (gitara, wokal, muzyka), Marcin Pawlik (bas, teksty) , Tomasz Kosoń (gitara) , Łukasz Jamrozik (perkusja), Filip Jarmakowski (saksofon), Lohann Ratajczyk (trąbka)

Roland Topor (1938 - 1997) - francuski pisarz, autor opowiadań i sztuk teatralnych, rysownik, grafik, reżyser teatralny i filmowy oraz scenarzysta i scenograf. Jego twórczość, inspirowana surrealizmem, pełna jest groteski i czarnego humoru, nieraz ocierającego się o makabreskę. W warstwie tematycznej jego twórczość dotyczy głównie wyśmiewania postaw i mentalności drobnomieszczańskiej, podejmuje też tematykę egzystencjalną, ukazując jednostkę pośród obcego świata jak z koszmarnego snu.
0 komentarze:

Prześlij komentarz